Представители на ВУАРР взеха участие в международна седмица във Финландия
В периода 24 – 28.02.2025 г. представители на ВУАРР взеха участие в организирана международна седмица от университет Karelia University of Applied Sciences, Joensuu – Финландия, партньор в Европейски университетски алианс ИНВЕСТ. Темата на събитието беше фокусирана върху устойчивото благосъстояние на студенти и персонал, ефективни практики и стратегии. Събитието събра над 50 участника от общо 12 страни, включително и университети извън ЕС.
Програмата включваше разнообразие от лекции, обмяна на опит, ефективни стратегии и практики за подобряване благосъстоянието на учащи, преподаватели и служители; добри практики в административното обслужване на Еразъм мобилностите; приложение на CLIL (интегрирано обучение по съдържание и език) в университетското обучение; принципи на Universal Design of Learning (UDL) и как UDL подобрява благосъстоянието на преподавателите.
Последните два дни от програмата включваха срещи по РП3 от проекта Европейски университетски алианс ИНВЕСТ, в които участие взеха представители от 7-те партньора в алианса. Административният Еразъм координатор на ВУАРР Миглена Казашка представи добри практики по администриране на Еразъм мобилностите за преподаватели и служители, включително селекционни процедури, кандидатстване, бюджет и изпълнение на програмата. Представената точкова система за подбор на персонала от страна на ВУАРР беше приета с особен възторг от участниците, тъй като позволява класиране въз основа на обективни критерии и ангажираността на всеки в различни дейности и процеси във ВУАРР.
Обсъдени бяха възможностите и бъдещи събития, които партньорите ще планират до края на годината във връзка с изпълнението на INVEST Fellow programme: онлайн събития, събития на място, включващи планирани международни седмици, BIP, зимни/летни училища, обучения на персонала, курсове, менторски програми и др.
Представена беше идея за подготвяне на Наръчник за преподаватели по Инвест и участието им в мобилност (Handbook for INVEST teachers – initial proposal).
В един от дните на международната седмица, организаторите осигуриха място за представяне на всички университети и участници в т.нар. „Панаир на образованието в Карелия“.
ВУАРР имаше обособен щанд, на който бяха изложени рекламни брошури, материали от проекта Европейски университетски алианс ИНВЕСТ, специализации и възможности за обучение на международни студенти. Особен интерес проявиха студенти от Шри Ланка, Индонезия, Германия, Белгия и други.
Срещата и обмяната на опит и добри практики между 7-те партньорски университета в ИНВЕСТ беше много ползотворна и зареждаща с много нови идеи и примери за подобряване на административния процес при всички партньори.
В събитието взеха участие доц. д-р Наталия Стоянова, директор на Институт за регионални изследвания на ВУАРР, доц. д-р Ивайло Дагнев, преподавател в Департамент за езиково обучение, специализации и квалификации на ВУАРР, и Миглена Казашка, административен Еразъм координатор на ВУАРР.