1 април – Ден на хумора и шегата
На 1 април по цял свят се празнува Денят на хумора и шегата — време, в което усмивките и доброто настроение са задължителни. Празникът се отбелязва в много страни още от XVI век, като произходът му се свързва с промяната на календара във Франция и с веселите закачки около настъпването на пролетта. Други свързват Деня на шегата със стари римски и келтски празници, свързани с веселие, забавни номера и преобръщане на социалния ред.
Традицията да „излъжеш“ някого на 1 април е символ на жизнерадост и опит за „бягство“ от сериозността на ежедневието. Според обичая, след като заблудите някого, е добре да го поздравите с думите „Първоаприлска шега!“ — напомняне, че светът е по-хубав, когато можем да се смеем заедно.
В отделните страни денят се свързва с различни традиции:
Във Франция го наричат Poisson d'Avril („Априлска риба“). Децата залепват хартиени риби на гърбовете на хората, без те да забележат, и викат "Априлска риба!"
В Шотландия в миналото шегите са продължавали два дни. В първия ден хората изпращали нищо неподозиращите си жертви на безсмислени поръчения. Вторият ден бил посветен на шеги, свързани с гърба – например залепване на смешни бележки.
В Германия наричат шегите Aprilscherz. Обичаят включва разпространение на фалшиви новини или подвеждащи истории.
В Италия и Белгия, подобно на Франция, хората използват хартиени риби, за да си правят шеги.
В Индия Денят на шегата е популярен сред младите хора, които разпространяват фалшиви съобщения или си погаждат забавни номера.
В САЩ и Великобритания шегите са особено разпространени сутринта. След обяд вече не се счита за допустимо да се правят шеги.
Днес празникът е международен и дори големи компании го отбелязват със забавни и креативни шеги.
Денят е повод да ви поканим да разгърнете страниците на стихосбирката „Излекувай се със смях!“ на Академично издателство „Талант“ на ВУАРР, за да се заредите с мъдрост, веселие и добро настроение през пролетта. Хумористичните (и не толкова) стихотворения, епиграми и пародии от Дим К. Дим – артистичен псевдоним на основателя и дългогодишен ректор на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите проф. Димитър Димитров (1952 – 2020), ще ви накарат да се засмеете, но и да се замислите.
А ние от ВУАРР ви пожелаваме усмивки, весело настроение и повече поводи за добронамерени шеги не само днес, а и през цялата година!