Представители на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите с делово участие в дискусия по проблемите на земеделието и храните
Доц. д-р Димитър Якимов – зам.-ректор на ВУАРР, и доц. д-р Валентина Маринова – ръководител на катедра „Икономика и финанси“ към ВУАРР, участваха във форум „Мястото на България в новата Визия на ЕК за земеделие и храни“, организиран от Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК).
Целта на организираната експертна дискусия бе да бъде обсъден стратегическият документ на ЕС за конкурентоспособност и устойчивост в селското стопанство, за да се осигури дългосрочна конкурентоспособност и устойчивост на сектора, продоволствената сигурност и качествената храна за европейските граждани. Необходимо е и България да заяви своята позиция по новите предложения на ЕК и да се включи активно по предложения за бъдещата Обща селскостопанска политика, които от своя странa ще залегнат в новата Многогодишна финансова рамка.
Имаше възможност предложенията да се дадат непосредствено на присъстващите представители от Брюксел - Eли Цифору, секретар на Copa-Cogeca и на Марио Милушев, директор „Стратегически планове по ОСП II“ в Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ в Европейската комисия.
Проблемите бяха разгледани в трите модула на дискусията: „Българското селско стопанство в контекста на европейската визия: възможности и рискове“, „Финансови инструменти за модерно земеделие: инвестиции и достъп до ресурси“ и „Конкурентоспособност и пазарен потенциал на българското земеделие“ с участието на Вице президента на Р България Илияна Йотова, зам.-министъра на земеделието и храните Лозана Василева, зам.-министъра на иновациите и растежа Красимир Якимов, изпълнителния директор на ДФ Земеделие, съветника на президента на Р България по въпросите на селското стопанство Явор Гечев, множество председатели на браншови неправителствени организации и др.
Доц. Димитър Якимов и доц. Валентина Маринова се включиха в дискусията с предложения за финансови и други стимули за по-малко застъпени интервенции, поне в нашата страна, като залесяване на земеделски земи /вкл. чрез защитени пояси от трайни насаждения/ и горски стопанства; зачимяване и/или косене на междуредия на трайни насаждения; къси вериги на доставка, преки продажби и регионални пазари; финансово стимулиране и законово улесняване за изграждането на сондажи; законова и производствена сигурност за запазване и продажби на семена и разсад от стари сортове. Посочените действия ще продължат с писмено предложение/становище до европейските представители между ВУАРР и заинтересовани браншови организации.