ВУАРР и партньорски браншови организации изпращат предложение за ограничаване на последствията от засушаването


Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) – Пловдив е подготвило предложение/становище за земеделски противодействия на продължаващо засушаване и затопляне. То ще бъде изпратено до Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към ЕК, Copa Cogeca, Министерство на земеделието, Министерски съвет, Комисията по земеделие в НС. Това съобщи зам.-ректора на ВУАРР доц. Димитър Якимов. Изготвено е с подкрепата на партньорски браншови организации, основно от сектора на биологичното земеделие, сред които е  Национална биологична асоциация.
То включва предложения, които са във връзка с едни от главните приоритети в стратегическия план на ЕК - противодействие на климатичните промени и засушаването в стопански план.
В документа се посочва, че двата проблема е удачно да се решават паралелно и взаимосвързано. Това може да се постигне с намаляване на парниковите газове и увеличаване хоризонталното равнище на подпочвените води, които от своя страна да увеличават обема на водосборните басейни и каптажи.
Известно е, че около половината от цялото отделено количество въглероден диоксид за година /антропогенен и природен/ се усвоява от растителната обвивка на земята и световния океан. Същевременно близо 100 пъти повече въглероден диоксид се съдържа в световния океан /представен сумарно в свободна форма, в свързани минерални форми (напр. в карбонати) и метаболити на организми (бел. е моя – Д. Якимов)/
В този смисъл недвусмислено  целесъобразно е както да се поддържа в почти неизменено количеството растителността на земната повърхност и във водните басейни, така и да се поддържа количеството на надземни и плитко разположени води /като последните играят изключително голяма роля за водосборните басейни/. Наземната растителност, особено трайни насаждения, от една страна повишава равнището на подземните води, но също така създава и привлича дъждовни облаци.
В становището се отправят конкретни предложения, свързани с интервенция ІІ.Г.10 –„Залесяване и възстановяване“ за следващия програмен период на ОСП.
Според вносителите на предложението прецизирането трябва да е в три основни насоки:
Желателно да се увеличи сумата за подпомагане за зачимяване или честа коситба на плевелна покривка на междуредията в трайните насаждения, както и по-голяма сума за защитни растителни пояси с трайна растителност в земеделски територии, вкл. поддържане на буферни ивици покрай трайните насаждения, с цел тяхното опазване.
Да се увеличи предимството при одобрение на проекти за нови трайни насаждения не само за наклонени терени, но и край водни басейни /не е включено в настоящия текст на интервенцията/. Тази практика освен, че би ограничила ерозията, също така би увеличила задържането на повърхностни води около коритата на реки и други водосборни басейни.
Като втори аспект предлагаме да се одобри по-висока сума за подпомагане за изграждане и поддържане на сондажи. Ползването на повече вода от сондажи освен, че би улеснило в много голяма степен поливането, също така ще допринесе за изтеглянето малко по-високо на подпочвените води, което за планински и полупланински райони е много важно с оглед увеличаването на водите във водоемите, посочи доц. Якимов.
Като трети аспект предлагаме при предвидената съвместна работа със ССА, университети и ИАСАС да се увеличи листата за търговия с размножителен материал на местни сортове. Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите би сътрудничело за по-добра колаборация между научните институции, както и с изпълнителни агенции. По този начин внасяме много адаптирани за нашите почвени и климатични условия растения, които същевременно имат висока кулинарна стойност и са от значение за нашето културно богатство. Това би трябвало да е приоритетно за науката и практиката. Практическите дейности показват, че дори и устойчиви към дадени климатични изменения растения от други държави, пренесени при нашите условия, им трябват няколко години адаптиране, за да проявят пълния си потенциал за устойчивост.
Отделно на горе изложените приоритети предлагаме да се одобрят допълнителни средства и варианти за кандидатстване за изграждане на къси вериги на доставка, местни пазари и др. Предложението е във връзка с факта, че дори и да се сдружават, в по-голямата си част производителите трудно достигат до широкия пазар, допълни доцентът.
 Той посочи, че за ВУАРР темата за преодоляване на засушаването и климатичните проблеми се дискутира и на тазгодишната конференция.
Темата ѝ тази година е  „Биологичното земеделие – решения за преодоляване на прояви на засушавания и интензивни валежи”. Съорганизатори на форума бяха  Международен панаир – Пловдив, с партньорството на Българска асоциация Биопродукти, Фондация за биологично земеделие „Биоселена“ и Агенция за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия – Пловдив. Конференцията уважиха с участие зам.-министрите към МЗХ д-р Лозана Василева и Янислав Янчев, както и д-р Мая Макавеева – дирекция „Биологично производство“.
Бяха изнесени данни за средногодишно затопляне и засушаване в определени територии на България и как това се отразява на стопанските култури.  Проф. Пламен Лаков представи резултати от обследване на лозови масиви в Плевенско и изнесе доказателства за тенденция за трайно засушаване за периода май-септември, отчетено през последните 30 години, като се сравнява спрямо предходен отчетен период от преди 100 години.
На конференцията бяха представени методи и средства за преодоляване на засушаването, като сред тях е земеделието без обработване – no-till. Други специалисти представиха данни за почвено влагозадържане чрез минимални обработки на почвата, напр. подмятане на стърнище.
 Докладът на доц. Димитър Якимов дава сведения за естествените вещества, които се влагат почвено или разтворено в листни торове за задържане на влагата.
 Сред  тях са вещества с дълга верига /предимно за почвени торове/ -разградени растителни белтъци, хумусни киселини, дълговерижни танини и др. Също нискомолекулни вещества /предимно за листни торове/ – аминокиселини, вещества от водорасли и мъхове, фитохормони и др.
Много широко се прилагат  в естествените торове извлеци от водорасли, напр. алгинова киселина, които съдействат за влагосъхранението и са „леки“ стимулатори.
Аминокиселините също осигуряват не само запазване на водата в растенията, но се включват и в биологичните процеси. Сред активните в тази насока са таурин, валин, треонин и др. Някои от фитохормоните, регулирайки физиологични процеси на растенията, също допринасят за влагозадържане. Такива са брасиностероиди, ауксини, абцисинова киселина.
В своя доклад той посочва и култури, издържащи на засушаване като сорго, сусам, амарант, хинап, лимец, секирче (фуражно) и др.
Все още малко застъпен метод в нашата страна е прилагането на постоянни магнити за обработка на поливната вода.
В различни страни вече са проведени стотици научни изследвания за обработка на вода или директно на семена с магнитно поле. В България малко на брой научни работници работят в тази насока. Влиянието на магнитите  се осъществява за разкъсване клъстерната структура на водата, в резултат на което тя по-лесно се придвижва в микрокапилярната структура на почвата и по-бързо се усвоява от растенията. Използваният от наш екип постоянен магнит е специална разработка – т.нар. подредба /масив/ на Халбах. Тя се прилага чрез подреждане на магнитите  върху маркуча, през който минава водата за поливане. Методът е леснодостъпен за всеки земеделец.
Инж. Митко Ненков е регистрирал като Полезен модел в Патентното ведомство подобрена конструкция, аналогична на подредбата на Халбах.
Български учени от Института по земеделие и семезнание – Образцов чифлик са изследвали как влияе поливането с обработена с магнитната конструкция на инж. Ненков вода. Установява се увеличаване кълняемостта на пшеница, добивите на домати и др. Изследвания, провеждани и в акредитирана лаборатории, показват увеличаване на антиоксиданти в домати, включително и на витамин С, посочи доц. Якимов. Мащабни полеви изследвания при грах, овес и захарно цвекло, проведени в различни райони на Русия, показват икономия на речен поливен водоизточник, обработен с магнитно поле, до 18%.
Всеки може да установи, че някои от разтворените във водата вещества се повлияват от действието на магнити, като пусне тънка струя. Причината за това е най-вече разтворените в течността газове, нар. парамагнити – кислород, азот (слаб парамагнит), серни оксиди. Това повлиява на миграцията на газовите молекули в обема на водата и от там придвижването им в почвата.
Участниците в международната конференция на ВУАРР и техните партньорски организации по време на форума се обединиха около становището, че средствата и методите, които се прилагат при биологичното земеделие, в голяма степен допринасят за задържане на влага в почвата и растенията.
Темата за противодействие на климатичните промени беше и една от главните на дискусиите по време на форум на 3 април 2025 г.  в библиотеката във В. Търново. Мероприятието беше организирано между ВУАРР,  сдружение Агролинк и регионалната народна библиотека „П. Р. Славейков“. Освен прожекцията на филма „Семената на Европа“ и включването на желаещи в мрежите за отглеждане и размяна на стари и местни сортове, бе многократно изтъкнато голямото предимство за отглеждането им при промяна на климатичните условия. Причината е тяхната много добра адаптация към условията на нашата страна, посочи доцентът.
 Международният проект „INVEST“, в който е включено Висшето училище, сформира европейски университетски алианс. В него ще се провеждат съвместни обучения по общ учебен план. Освен преподавателските си ангажименти, ще се провеждат съвместни изследователски дейности. Към момента се работи за бъдещо общо обучение и издаване на общи дипломи за висше образование. Като начало вече се издават като  приложение към дипломата след проведени курсове в даден от университетски партньор от алианса Удостоверение за специализация.
Проектът обхваща и други цели като Център за върхови постижения. Към него има отделни тематични клъстери, като свързани със засушаването и климатичните промени две от тях – „Устойчиво и интелигентно земеделие“ и „Управление на водни ресурси“, допълни зам.-ректорът, който е и член на УС на Центъра.
Той допълни, че проектът е насочен към решаване на обучителни и практически задачи.
Доц. Димитър Якимов сподели, че ВУАРР активно работи по най-актуалните и приоритетни теми не само в научен аспект, но и в практически.